Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki - Nysa

Adres: Rynek 2, 47-300 Nysa, Polska.
Telefon: 774332505.
Strona internetowa: bazylika-nysa.pl.
Specjalności: Bazylika, Atrakcja turystyczna.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach, Wejście dostępne dla osób na wózkach.
Opinie: Ta firma ma 1255 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.7/5.

Lokalizacja Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki to bazylika i atrakcja turystyczna znajdująca się w Nysie, na adresie Rynek 2, 47-300 Nysa, Polska. Posiada numer telefonu do kontaktu: 774332505 oraz oficjalną stronę internetową: bazylika-nysa.pl.

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki to miejscowość o bogatej historii i pięknym architektonicznie wnętrzu. Świątynia oferuje swoim gościom wiele ciekawych specjalności, które z pewnością podoba się każdemu.

Jedną z głównych zalet bazyliki jest jej dostępność dla osób poruszających się na wózkach. Miejsce to posiada dostępny parking oraz wejście dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dzięki czemu każdy może odwiedzić to miejsce.

Na Google My Business bazylika posiada 1255 recenzji i średnią ocenę 4.7/5. Komentarze odwiedzających potwierdzają, że jest to warta wizyta i godna uwagi atrakcja turystyczna.

Na pewno warto odwiedzić Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki i przeżyć jej unikalne piękno. Zapraszamy do skontaktowania się z bazyliką przez oficjalną stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji i zaplanować wizytę.

Recenzje dla Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki - Nysa
Piotr Piotrowski
5/5

Wyjątkowo piękna świątynia zbudowana w gotyckim stylu, obok której stoi oddzielna dzwonnica. Gmach jest ogromny, ale w końcu Nysa należała kiedyś do biskupów wroclawskich, stąd też rozmiar świątyni. Zachowało się wiele tablic nagrobnych jak również boczne ołtarze. Świątynia uległa dużym zniszczeniom w czasie działań wojennych w 1945 roku. Na szczęście ja odbudowano w bardzo ładnym stylu. Perełka.

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki - Nysa
Paweł z Warmii
5/5

Piękny kościół, wielokrotnie przebudowywany by obecnie osiągnąć bryłę neogotycką. Obok monumentalna dzwonnica. Razem prezentują się wspaniale. Środek charakteryzuje się prostotą, wysokie, łukowe sklepienie. Miejsce bardzo charakterystyczne dla Nysy. Warto odwiedzić ?

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki - Nysa
Agata Wilam
4/5

Wystarczy przestudiować historię Bazyliki, by całkiem dobrze poznać złożoną historię miasta. Wnętrze monumentalne. Warto jednak także pochylić się nad detalami i zagłębić w dzieje.

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki - Nysa
Slaw Bar
5/5

Piękna Bazylika, robiącą ogromne wrażenie zarówno na zewnątrz jak i w środku. Kościół otwarty, więc można spokojnie wejść I przyjrzeć się wszystkiemu dokładnie.

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki - Nysa
Magdalena Rek
5/5

Cudny obiekt architektury sakralnej. Żadne słowa nie opiszą tego piękna i majestatu.

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki - Nysa
Ania _Ska
5/5

Wspaniały kościół, zrobił na mnie ogromne wrażenie, przepiękne witraże. Refleksy słońca w kolorach witraży wyglądają znakomicie, rozświetlając cały kościół. Wystrój prosty, ale nadal sprawia przyjemną atmosferę. Obok kościoła stoi równie piękna dzwonnica, plac przed kościołem duży. Wszystko razem sprawia niesamowite wrażenie

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki - Nysa
Stanisław Czachorowski
5/5

Przecudne i zaskakujące. Monumentalna budowla. Piękna. Z vala pewnością warto odwiedzić

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki - Nysa
Robert & Catharina
5/5

KOŚCIÓŁ ŚW JAKUBA I ŚW AGNIESZKI.
Pierwszy murowany kościół w Nysie miał zostać ufundowany i konsekrowany przez biskupa wrocławskiego Jarosława w 1198 roku, na miejscu rzekomej, starszej, drewnianej świątyni.
Został on zniszczony w 1241 roku, podczas najazdu tatarskiego, a następnie spłonął w 1249, podczas walk między księciem Bolesławem Rogatką a Henrykiem III.
Na początku drugiej połowy XIII wieku romański kościół odbudowano lub wzniesiono na jego miejscu nowy.
Pod koniec XIV wieku budowla ta była już w katastrofalnym stanie, groziła zawaleniem i została częściowo rozebrana.
Gotycki kościół św. Jakuba i św. Agnieszki powstawał w dwóch etapach na przestrzeni wielu lat.
Wpierw przed 1392 rokiem z inicjatywy Wacława II legnickiego, biskupa wrocławskiego, który chciał wznieść reprezentacyjną świątynię dla księstwa nyskiego, zbudowano sześć zachodnich przęseł i pokryto je dachem.
Niestety w 1401 roku kościół spłonął podczas pożaru, który opanował większość miasta.
Do 1416 roku został częściowo naprawiony, lecz w 1423 roku rada miejska postanowiła przeprowadzić częściową rozbiórkę starej budowli i zawarła umowę z Piotrem z Ząbkowic (Petrem Frankensteinem), mistrzem wykształconym w praskim warsztacie sławnego Parlera, na budowę reprezentacyjnego kościoła mieszczańskiego.
Korzystając częściowo z fundamentów rozebranej partii kościoła oraz z sześciu przęseł zachodnich budowli biskupa Wacława, rozpoczął on budowę prezbiterium gotyckiej bazyliki...
Jeżeli chcielibyście wiedzieć więcej to warto przyjść i zobaczyć...
Polecam!

Go up