Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa - Kalisz

Adres: Kanonicka 5, 62-800 Kalisz, Polska.
Telefon: 507639859.
Strona internetowa: katedra.kalisz.pl
Specjalności: Katedra katolicka, Kościół, Atrakcja turystyczna.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach, Wejście dostępne dla osób na wózkach.
Opinie: Ta firma ma 522 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.6/5.

📌 Lokalizacja Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa Kanonicka 5, 62-800 Kalisz, Polska

⏰ Godziny otwarcia Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa

  • Poniedziałek: Czynne całą dobę
  • Wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • Czwartek: Czynne całą dobę
  • Piątek: Czynne całą dobę
  • Sobota: Czynne całą dobę
  • Niedziela: Czynne całą dobę

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa (Kalisz)

Jeśli szukać Katedry pw. św. Mikołaja Biskupa, najlepiej zaczynać od jej adresu: Kanonicka 5, 62-800 Kalisz, Polska. Też warto zaniedbahć jego telefon: 507639859, który jest dobrym pomysłem, aby uzyskać dodatkowe informacje lub zapytać o zdjęcia wewnętrzne lub programowanie.

Na stronie internetowej katedry (katedra.kalisz.pl) znajdziesz wszystkie kluczowe informacje. Katedra jest katolicką katedrą, co czyni ją nie tylko istotnym kościelnem, ale także atrakcją turystyczną dla wszystkich interesowanych historią i architekturą. Specjalności tej katedry obejmują jej żywe ceremonie, dziej Chronicle i unikalną architekturę, która świadcząca jest dla siebie świata kulturowego Kalisza.Parking jest dostępny dla osób na wózkach, co przydaje się wszystkiemu, kto chce pozwolić się na długie obozuwanie przed miłosnym miejscem.

Inne ważne informacje to fakt, że wejście do katedry jest dostępne dla osób na wózkach, co zapewnia komfort wszystkim wizytuariuszmom, niezależnie od ich sposobu przepływu. Opinie na Google My Business ukazują, że Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa ma 522 recenzji, co podawa do niepowtarzalnego świadczenia o jej jakości i popularności. Średnia opinia wynosi 4.6/5, co powinno być silnym argumentem do jej wizyty.

Jeśli masz zainteresowanie kościołem, historią lub chcesz poznać rujniki Kalisza, Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa jest warto zobaczącym miejscem. Zapewniamy, że twoja wizita ta katedzie przyniesie Ci nie tylko ducha, ale także wielowarunkowe doświadczenie. Aby niezapomnieć o swoim wizycie lub zapewnić, żeTwoje przebycie będzie ułatwione, rekomendujemy zaprezentować się na ich stronie internetowej (katedra.kalisz.pl), gdzie znaleźcie wszystkie potrzebne informacje, z reservacjami do wizyt na wózku aż do informacji o większych wydarzeniach i programach, które może organizować katedra w przyszłości.Nie przeciwko się podjrzewanie do kontaktu z Katedrą pw. św. Mikołaja Biskupa - może stanąć za to złota okcita

Wprowadzenie się w życie Katedry pw. św. Mikołaja Biskupa to nie tylko wizja historyczna, ale także aktualna i żywa część Kalisza. Zapewniamy, że twoja wizita do tej atrakcji turystycznej zostanie niezapomniana.

👍 Recenzje dla Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa - Kalisz
Jaroslaw
5/5

Katedra św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu
Kościół rozpoczęto budować przed 1257 rokiem, a jego fundatorem był książę kaliski Bolesław Pobożny wraz z żoną, księżną Jolentą.
Za życia Bolesława Pobożnego zbudowano częściowo prezbiterium, dwuprzęsłową zakrystię i płaską przybudówkę empory dla księcia. Prezbiterium i zakrystię dokończył pod koniec XIII wieku warsztat czeski, przypuszczalnie za życia kolejnego księcia Przemysła II.
W połowie XIV wieku zbudowano od zachodu gotycką wieżę, a po jej ukończeniu zbudowano trójnawowy korpus kościoła w postaci gotyckiej hali z czterema przęsłami. Przypuszczalnie była to inicjatywa króla Kazimierza Wielkiego, który oddał kościół pod opiekę kanoników laterańskich (przebywali w Kaliszu do 1810 roku). W 1441 arcybiskup gnieźnieński Wincenty Kot wyniósł kościół do godności kolegiaty zakonnej. W 1448 roku kanonicy laterańscy wznieśli stojący przy kościele gotycki budynek pełniący funkcję klasztoru, połączony w latach 1538-1822 z kościołem krytym przejściem.
W 1609 roku kościół się spalił, w związku z czym odbudowano go w latach 1612-1639 pod kierunkiem architekta Albina Fontany, który nadbudował mury i założył nowe sklepienia kolebkowe z dekoracją stiukowe w typie lubelsko-kaliskim. Ołtarz główny barokowy zbudowano w 1662. W 1706 roku spalił się dach i w wyniku pożaru zawaliła się wyniosła wieża kościelna. W 1822 r. świątynia stała się na powrót kościołem diecezjalnym. W latach 1869–1876 dokonano renowacji kościoła oraz zbudowano nowe zwieńczenie wieży w stylu neogotyckim wg projektu Franciszka Tournella. Do wieży dostawiono także w tym okresie neogotycką kaplicę grobową.
Około 1895 roku w dawnej zakrystii i kapitularzu urządzono kaplicę Matki Boskiej Pocieszenia, zwanej też "Pod Orłami". W 1909 roku witraże i polichromię w tej kaplicy wykonał Włodzimierz Tetmajer. Ściany zdobią piastowskie orły i postacie polskich świętych i błogosławionych. Z kolei witraże przedstawiają m.in. Matkę Bożą Częstochowską oraz Matką Bożą Ostrobramską. Obraz w kaplicy to "Alegoria Umarłej Polski" i scena z księżną Jolantą i Bolesławem Pobożnym. Wystrój kaplicy na żądanie rosyjskich zaborców został częściowo zamalowany, lecz odtworzono go w 1932 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Prezbiterium dekorowane jest malowidłami Włodzimierza Tetmajera i jest on również autorem witraży w nawie głównej. Pozostała część malowideł z 1905 roku w prezbiterium to dzieło S.Rudzińskiego, S.Jasińskiego i B.Wiśniewskiego.
W kościele ochrzczeni zostali m.in. Adam Asnyk i Mieczysław Smorawiński, a ślub wzięła Maria Konopnicka.

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa - Kalisz
Jacek K.
5/5

Historia katedry sięga połowy XIII wieku. Wybudowana w stylu gotyckim, była rozbudowywana w kolejnych wiekach. Niszczona była przez pożary w XVII i XVIII wieku. W XIX wieku dokonano renowacji kościoła oraz zbudowano nowe zwieczenie wieży w stylu neogotyckim. W 1992 roku kościół podniesiony przez Jana Pawła II do rangi katedry diecezji kaliskiej.

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa - Kalisz
Anna M.
5/5

Przewodnik twierdził, że jest to najstarsza gotycka katedra w Polsce (później rozbudowana renesansowo). Byłam na wycieczce, więc miałam możliwość obejrzeć wnerze świątyni (organizator wcześniej to uzgodnił z duchownymi). Przepiękne ołtarze. Śliczne witraże i malowidła ścienne. Na jednych i drugich przedstawiona jest także (fragmentarycznie) historia Polski, m.in. jeden witraż przedstawia króla Jana Kazimierza dającego jałmużnę ubogim. W tej katedrze odbył się tez ślub Marii Konopnickiej

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa - Kalisz
Filip S.
5/5

Świątynia powstała w XIII wieku i na przestrzeni wieków przechodziła różne koleje losów. Liczne wojny powodowały, że kościół był grabiony i niszczony. Zatem jego odbudowa miała miejsce kilkukrotnie.
Aktualnie świątynia jest pięknie odrestaurowana i odzyskała swój dawny blask.

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa - Kalisz
P P.
4/5

Zabytkowy kościół, którego budowę w stylu gotyckim rozpoczęto przed 1257 rokiem, rozbudowano w XIV i XVII wieku. W XIX wieku nadbudowano wieżę. Bogate, barokowe wnętrza robią ogromne wrażenie. Szczególną uwagę warto zwrócić na kaplicę boczą z oryginalnymi malowidłami.

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa - Kalisz
Miszczo M.
5/5

Katedra zbudowana w XIII wieku w czasach księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Rozbudowana w XIV i XVII wieku. Ma wieżę o ciekawej architekturze. Warto ją zobaczyć.

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa - Kalisz
Krzysztof P.
4/5

Katedra pod wezwaniem św.Mikołaja Biskupa jest stara,ceglana i ma dużo ołtarzów bocznych.Prezbiterium jest długie a sklepienie jest ładnie ozdobione.Polecam bardzo odwiedzić ten kościół,jest zawsze otwarty.

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa - Kalisz
Tomi K.
5/5

Piękna świątynia . Warta zobaczenia. Wspaniałe wnętrze .

Go up