- Światło Wiary
- Ostrów Wielkopolski
- Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim - Ostrów Wielkopolski
Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim - Ostrów Wielkopolski
Adres: Raszkowska 39, 63-400 Ostrów Wielkopolski, Polska.
Telefon: 625919544.
Strona internetowa: antoniostrow.pl.
Specjalności: Kościół katolicki.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach, Wejście dostępne dla osób na wózkach.
Opinie: Ta firma ma 307 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.4/5.
Lokalizacja Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim - to piękny i godny obejrzenia kościół katolicki, który znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim przy Raszkowskiej 39. Jego numer telefonu to
Recenzje dla Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim
J.
Przede wszystkim utrzymany jest w idealnym porządku nie tylko wewnątrz ale również na zewnątrz, zadbany,wszystko na swoim miejscu, cudownie można się w nim skupić na modlitwę np w kaplicy adoracji, zachęcam do przyjścia i również do podziwiania tego cudownego wnętrza
Alexander Yashunin
Kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy wzniesiono w latach 1938-1947 (z przerwą w budowie w czasie wojny). Autorem projektu był architekt Franciszek Morawski z Poznania. Miejscem budowy były ogrody koncertowo-zabawowe dawnej Strzelnicy Miejskiej.
Do wybuchu II wojny światowej zbudowano kościół w stanie surowym. Po wojnie budowę kościoła zakończono i 26 października 1947 r. sufragan poznański bp Franciszek Jedwabski dokonał poświęcenia..
Jest to świątynia modernistyczna, ustawiona szczytem wejściowym do ulicy Raszkowskiej. Ma 54 metry długości i 34 metry szerokości. Wewnątrz mieści się około 4 tysięcy osób. Kościół jest otynkowany, kryty dachem czteropołaciowym, z wąskimi wysokimi oknami. Posiada układ bazylikowy.
Od wschodu – w przedsionku wejścia bocznego – znajduje się głowa Chrystusa ze zniszczonego w 1941 roku przez hitlerowców pomnika Serca Jezusowego, zaprojektowanego przez Marcina Rożka. Na balkonie stoi 3-metrowej wysokości figura św. Antoniego z szydłowieckiego piaskowca autorstwa Jana Żoka z Poznania. Figura ta znajdowała się uprzednio w ołtarzu głównym.
Wewnątrz kościół jest tynkowany z polichromią Juliana Wiącka z lat 1977-78, witraże natomiast pochodzą z pracowni Henryka Nostitz-Jackowskiego z Poznania (1947 rok). Nad chórem witraż „Św. Trójca” autorstwa Stanisława Powalisza z Poznania (1947, fundacja zrzeszenia kupców). Na ścianie frontowej prezbiterium wielka mozaika „Św. Antoni z Dzieciątkiem Jezus”, na ścianach bocznych fryz milenijny „Chrzest Polski” i „Święci Polscy” wykonany techniką sgraffito przez Wiktora Ostrzołka (Katowice, 1966). Ołtarz (1966) i ambona (1967) wykonane są z marmuru. Po lewej stronie przed prezbiterium chrzcielnica (Adam Chyrek, 1979) na tle wizerunków św. Piotra i Pawła (1967). Po przeciwnej stronie obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (1963) Franciszka Przybylskiego.
W lewej nawie znajduje się ołtarz św. Józefa ufundowany przez kupców i rzeźników (1948). W ołtarzu oprócz obrazu św. Józefa znajdują się rzeźby patrona kupców św. Ekspedyta (po lewej) i patrona rzeźników św. Błażeja (po prawej). Ponadto w lewej nawie znajdują się dwa witraże przedstawiające św. Kazimierza i św. Wojciecha.
W prawej nawie znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej z ołtarzem w kształcie monstrancji według projektu Franciszka Morawskiego (1951). Na bocznej ścianie kaplicy umieszczony jest obraz św. Anny. Witraże natomiast przedstawiają: Chrystusa Arcykapłana, św. Jacka, św. Barbarę i św. Klarę.
Kaplicę Serca Jezusowego w prawej nawie ufundowali kolejarze z węzła ostrowskiego (1948). Na stropie kasetony według projektu Franciszka Morawskiego. W ołtarzu znajdują się rzeźby: Chrystusa, św. Andrzeja Boboli i św. Krzysztofa. Witraże przedstawiają: św. Monikę, św. Jerzego, św. Tadeusza Apostoła, św. Małgorzatę Marię Alacoque, św. Ojca Pio, św. Katarzynę Aleksandryjską, św. Marcina i św. Franciszka z Asyżu.
Umieszczony w prawej nawie witraż przedstawiający św. Stanisława pochodzi z pracowni Henryka Nostitz-Jackowskiego.
Z XVII wieku pochodzą obrazy: św. Rozalii (pod chórem), i „Archanioł Michał” (w końcu lewej nawy). Organy pochodzą z dawnego zboru ewangelickiego z Raszkowa. Autorem stacji drogi krzyżowej jest Adam Chyrek, 1977. Na filarach umieszczone są obrazy świętych i błogosławionych pędzla Juliana Wiącka.
Na północny wschód od kościoła wznosi się wolno stojąca wieża na planie kwadratu, kryta dachem czterospadowym, zwieńczona krzyżem. Na wieży umieszczone są 3 dzwony wykonane w 1959 roku w firmie Jana Felczyńskiego z Przemyśla. Wyodrębniona z bryły kościoła smukła wieża – tzw. kampanila – połączona jest ze świątynią gankiem krytym dwuspadowym dachem wspartym na filarach łączonych łukami.
Do Kaplicy Serca Jezusowego przylega Grota Lourdzka, wybudowana w 1981 roku, z figurą Najświętszej Marii Panny dłuta Tadeusza Świerczka z Warszawy. Pod figurą wmontowany jest kamień z Lourdes, a wnętrze groty wyłożone jest piaskowcem.
Przy parafii św. Antoniego pobudowano: probostwo (1984-1987) i Dom Katechetyczny im. Jana Pawła II (1987-1989).
T K
Hałas, smog, zabójcze tempo teraźniejszego zycia. Brak czasu na oddech, książkę i rozmowę z przyjaciółmi. Zapełniony kalendarz nie przewiduje czasu na chorobę, a budzik znów przypomina, że kolejny dzień pracy dawno się zaczął. O tym wszystkim można na chwilę zapomnieć i uciec tam gdzie jest cisza i spokój.
Kazimierz Adamowicz
Piękny kościół polecam zwiedzenia
Karolina Puchalska
Fantastyczny proboszcz, uwielbiam słuchać jego kazań jak i innych księży. Naprawdę są to mądre treści nad którymi człowiek się pochyla. Spowiedź również nie jest odbębnieniem regułek, tylko jest indywidualna za każdym razem inna nauka. Bardzo lubimy tam chodzić cała rodziną, mimo że to nie nasza parafia.
K Kkj
Organizowane w Wielkim Poscie jest „ uwielbienie” pentekostalne zaczerpnięte z ruchów zielonoświątkowych… polecam obejrzeć najnowszy materiał na kanale Yt „ Trudno być katolikiem” na ten temat! Zwrot tu tradycji i mszy Wszechczasow a nie herezji!
Justyna
Piątek, popołudniowa spowiedź od 15.00 do 18.00. Byłam na przełomie, gdy wymiana spowiedników. Nie przyszedł żaden, więc nie ma co liczyć na spowiedź,. Stały konfesjonał? Zatem to jakaś kpina. Nie było też nigdzie jakiejkolwiek informacji, że nie ma spowiedzi.
Dawid „rud0lf”
W świątyni działa stały konfesjonał tzn. często jest możliwość spowiedzi. Nie wjedzie tu osoba na wózku (kilka stopni do wejścia). Na zewnątrz ołtarz Matki Bożej.
- Księgarnia Parafialna św. Antoniego - Ostrów Wielkopolski
- Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela - Ostrów Wielkopolski
Sowy i Sówki - Ostrów Wielkopolski
Zbór Zielonoświątkowy w Ostrowie Wielkopolskim - Ostrów Wielkopolski
Dom i biuro parafialne parafii Miłosierdzia Bożego - Ostrów Wielkopolski
Dewocjonalia. Sklep z art. religijnymi - Ostrów Wielkopolski
Konkatedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika - Ostrów Wielkopolski
Kościół NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim - Ostrów Wielkopolski
Kościół pw. Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim - Ostrów Wielkopolski
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - Ostrów Wielkopolski
Zbawiciel - Ostrów Wielkopolski
Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – Medyczne Studium Zawodowe - Ostrów Wielkopolski
TEB Edukacja - Ostrów Wielkopolski
Parafia Ewangelicko-Augsburska - Ostrów Wielkopolski
Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej - Ostrów Wielkopolski